Etiyopya
Kelloo Haru #2
Etiyopya kahveleri meyvemsi, çayımsı çeşitlilikteki kahveleriyle, başarılı natural ve yıkanmış yöntem kahveleriyle hemen hemen her kahve severin damak tercihini kazanmış durumda. Biz de o güzel Etiyopya kahvelerini sevenlerden olarak çayımsı tarafta yoğun olacak keyifli bir yıkanmış kahve seçmek istedik, Kelloo Haru da arayışımıza cevap olan bir kahve oldu!

Yöre:
Etiyopya, Yirgacheffe

Üretici/İstasyon Müdürleri:
Tsedenia 8 Fikadu Abayneh

Çiftlik/İstasyon:
Foge/Haru

işlem:
Yıkanmış

Varyete:
74112, 1377

Rakım:
1800 m

Hasat:
Aralık 2020 - 2021

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Şeftali, Beyaz Üzüm, Yasemin, Bergamot

Tadım Puanı: 87,25

Etiyopya Kelloo Haru #2

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Etiyopya kahveleri meyvemsi, çayımsı çeşitlilikteki kahveleriyle, başarılı natural ve yıkanmış yöntem kahveleriyle hemen hemen her kahve severin damak tercihini kazanmış durumda. Biz de o güzel Etiyopya kahvelerini seven insanlardan biriyiz! 😊 Bundan dolayı ilk seçkimizde tadım notları çayımsı tarafta yoğun olacak keyifli bir yıkanmış kahve seçmek istedik, Kelloo Haru da arayışımıza cevap olan bir kahve oldu!

Etiyopya Kelloo Haru #2

Kelloo Haru’nun üreticisi olan İstasyona bağlı bir çiftlik de var aynı zamanda. Ancak kendi üretimleri dahilinde de yakın küçük ölçekli 100 çiftlik ile çalışıp hasat dönemi kirazları satın alıp iyi bir şekilde kendi üretimleri ile beraber işliyorlar. Hemen hemen bildiğimiz, bilinen tüm iyi istasyonlar gibi bu istasyon da üretimlerin kalitesinin artması ve çiftçilerin yaşamlarının iyileşmesi adına çeşitli yolları araştırıp çalışıyorlar. Yöneticiler Tsedenia ve Fikadu küçük ölçekli çiftçilere ve çevreye önem veriyorlar. 

Küçük çiftlikleri iş ortakları olarak görüp onların primlerini arttırmak için çalışmalar ve geliştirmeler yapıyor, çiftçilere doğru çiftlik yönetimi ve üretimi konusunda tavsiyeler veriyorlar. Kendi çiftlikleri olan Foge organik sertifikasına sahip ve iş ortağı oldukları birkaç orta ölçekli tarla için de organik sertifikası aldılar. Kendi üretimleri için organik kompost gübrelerini üreterek organik tarım yöntemlerini kullanıyorlar. Tüm bu çalışmalar da meyvesini vermeye başlamış olmalı ki, oldukça keyifli kahve üretimleri var. 😊
Etiyopya Kelloo Haru #2

Kahvenin İşleNmesi:

Etiyopya Kelloo Haru #2
Etiyopya Kelloo Haru #2

Kahvenin kirazları toplandıktan sonra, yıkama işlemi için Agaarde Discpulper marka ayıklayıcıda kabuk ve meyvenin etinden ayıklanmış çekirdekler tanklara aktarılır. Su altında parşömenli çekirdekler 78 saat fermente edildikten sonra yükseltilmiş yataklarda dikkatlice kurutulur.

Etiyopya Kelloo Haru kahvemiz kokuda şeftali, hafif siyah çay lezzette şeftali, beyaz üzüm, yasemin, bergamot tadım notlarına sahip oldukça çayımsı ve floral günün her saati keyifle ve rahatça içebileceğiniz bir kahve. Keyifli demlemeler!

 

*Kahvelerimizin filtre profilleri için en az 1,5-2 hafta gaz salınım süresi tavsiye ederiz.